Filipinli Dadı

Filipinli Dadı

Çocuk bakıcısı arayan aileler hem ülkemizde, hem de dünyanın başka yerlerinde Filipinli dadı ve yardımcı adaylarına özel bir ilgi gösteriyorlar. Çoğu iyi bir eğitim almış olan Filipinli dadılar çoğunlukla yatılı bakıcı olarak çalışmayı tercih ediyorlar ki bu da özellikle iyi bir geliri, hareketli bir hayatı ve bakıcıya da yer ayrılabilecek büyüklükte bir evi olan ebeveynlere cazip adaylar olarak görünmelerine yol açıyor.

Çocukları seven, güler yüzlü ve sabırlı kişiler olarak tanınan Filipinli bakıcılar uyumlu bir tabiata sahip oldukları için işverenleriyle de iyi anlaşıyorlar. Yabancı bir ülkeye yeni gelmiş olan bir bakıcı adayı doğal olarak toplumsal kurallara ve geleneklere alışmakta güçlük çekecektir. Bu durum tabii ki Filipinliler için de geçerli; fakat onlar öğrenilmesi gereken şeyleri kısa sürede öğrenmek, uyum sağlamak için ciddi bir çaba gösteriyor ve bunu başarıyorlar.

Filipinli dadı adaylarının büyük kısmı eğitimli ve iyi derecede İngilizce bilen kişiler. Bu durum İngilizce bilen bakıcı arayan aileler için iyi bir alternatif oluşturmalarına yol açıyor. Bu dili ülkelerinde resmi olarak öğrenmeleri durumu daha da cazip hale getiriyor. Zira bundan dolayı bir çocuğa İngilizce öğretmenin yollarını iyi biliyorlar.

Çocuklarla kaliteli zaman geçirmek önemlidir; ebeveynler bunu bilir. Filipinli bakıcı adayları bu yönden de takdir ediliyorlar. Onlarla çalışan birçok aile otorite ve esneklik arasında denge kurabilen, çocuklara sabır ve anlayışla yaklaşan, oyunlar ve yaratıcı etkinliklerle gelişimlerinin hızlanmasına yardım eden kişiler olduklarını ifade ediyor.

Çocuğu için eğitimli, iyi bir bakıcı arayan pek çok aile adayların temiz görünümlü, düzgün giyinen, kişisel bakımını ihmal etmeyen insanlar olup olmadığını da dikkate alıyor. Filipinliler bu noktalara özen gösterdikleri için de tercih ediliyorlar.

Çocuğunuzun nazik, sakin, güler yüzlü, sabırlı, sorumluk sahibi, çalışkan ve İngilizce bilen bir bakıcısı olmasını istiyorsanız Filipinli adayları mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Bakıcı seçimi için başvurduğunuz firmanın yasal ve saygın bir firma olmasına da dikkat etmelisiniz. Yabancı bakıcılar söz konusu olduğunda çalışma izni, ikamet izni gibi işlemlerle ilgili bir sorun olmadığından emin olmak da gerekiyor.

İşe alım görüşmeleri sırasında dikkate almanız gereken önemli noktaları da hatırlatmak isteriz:

*Bürokratik işlemlerle ilgili problemler olmadığından emin olun.

*Sağlık raporu isteyin.

*Adaylardan beklediğiniz işleri eksiksiz olarak tanımlayın.

*Aylık ücret, izin parası gibi mali konuları detaylı ve net bir şekilde konuşun.